Vlasta (82 let): Říkají mi sluníčko a já lituju, že jsem nebyla sobecká

Vlasta (82 let): Říkají mi sluníčko a já lituju, že jsem nebyla sobecká
Ilustrační foto: Ingimage

Vždy jsem měla jasno, že až mi dojdou síly a přijdou nemoci, nepostavím syny do situace, aby se o mě museli starat. Sama jsem pečovala o nemocnou tchyni a stálo mě hodně sil a nervů A tak jsem se přestěhovala do domova seniorů. Není to místo vhodné pro každého.

Nechci, aby mé psaní vyznělo jako kritika domovů seniorů a už vůbec ne jako stěžování si, natož sebelitování. Spíše bych byla ráda, kdyby někomu pomohlo při rozhodování, zda domov vyměnit za nějaký pečovatelský ústav. Je to totiž snadné. Stačí si položit otázku: Je vám lépe v kolektivu nebo o samotě. Pokud jste případ číslo 2, budete v domově pro seniory nešťastní. Já už to vím.

Měla jsem štěstí v neštěstí. Po covidu se v domovech seniorů uvolnila místa – ano, hodně klientů zemřelo – a tak mě přijali poměrně rychle. V té době se moje revma zhoršilo tak, že jsem si už v mnoha běžných situacích sama neuměla poradit. Synové pomáhali, snachy taky, vnučka jezdila, mám hodnou rodinu, ale opravdu jsem nechtěla, aby kmitali kolem babičky. Stalo se, že jsem několikrát upadla, museli jet ke mně v noci. Je mi jasné, že bude hůř a tak jsem si řekla, že raději chci, ať mi jednou zadek omývá profesionální pečovatelka, ne moji synové a snachy. Nebudu sobecká, nebudu si nárokovat jejich čas, mají sami dost starostí, rozhodla jsem se.

Můj byt jsme pronajali, z nájmu a penze si můžu dovolit pěkný jednolůžkový pokoj s balkonem ve velkém domově seniorů. Je nás tady přes sto obyvatel. A to je ten problém. V takovém zařízení je třeba držet řád a pořádek.

To znamená, že v půl osmé zní na každém pokoji rozhlas, ve kterém nějaká žába hlasem, který mi připomíná projevy svazáků z padesátých let, říká, že nám přeje sluníčkový den a hlásí, co bude k jídlu a jaké jsou aktivity. Jsem alergická na slovo aktivity. Nevyvolává ve mně hezké představy. Takže jsem mrzutá už ráno. Rozhlas prý nelze ztlumit ani vypnout, je propojen se zařízením, kterým se sestry dorozumívají s klienty na pokojích, když něco potřebují. Divné, ale prý to tak je, tvrdí mi všichni.

Pečovatelky a zdravotnice jsou moc milé, jenže mi neustále říkají, co mám a nemám dělat.

Seďte, choďte, neležte, buďte aktivnější, pojďte na besedu, pojďte na sportovní hry, pojďte cvičit, neseďte na tom balkoně, nachladíte se….

Nedávno přišla vedoucí a ptala se, co se mi nelíbí, proč se neúčastním aktivit, zda nejsem nespokojená. Ujistila jsem ji, že vše je jen můj problém, že jsem nikdy nebyla družný typ, že mi více vyhovuje, když se sama dívám na televizi a čtu si, než rušno a organizovaná zábava. „Ale to změníme, že? Popracujeme na tom,“ řekla, pohladila mě po vlasech a svižně odkráčela vstříc světlým zítřkům.

Pečovatelky byly překvapené, když mi syn přinesl notebook a wifi. Chodily se na mě dívat jako na exota. Prý to tady mají jen dva pánové a dál nikdo.

Několika společenských akcí jsem se zúčastnila, řekla jsem si, že se třeba seznámím, rozptýlím. Vůbec jsem si tam neměla s kým co říct, hrála tam hlasitá hudba, pečovatelky pořád něco organizovaly, vzpomněla jsme si na pionýrské tábory.

Synům a snachám si nestěžuji, naopak, předstírám, že se mi tady líbí. K pečovatelkám jsem vlídná, ony se snaží a nemohou za to, že jsem individualistka, že si těžko zvykám na jiné prostředí. Vlastně je vše v pořádku, co by jiní staří a nemocní lidé dali za to, kdyby měli pěkný pokojík s balkonem a třikrát denně slušné jídlo. Nemám si na co stěžovat, navíc stále ještě vidím, slyším a s chodítkem jsem schopna pohybu. Když vidím lidi kolem sebe, jsou na tom mnohem hůř. I to je pro mě těžké. Působí na mě depresivně, když vidím, jak jsou na tom špatně.

Vzpomínám na svůj pěkný byteček, na to, jak jsem si sama chodila na nákup do blízkého supermarketu, jak jsem se procházela po okolí, doma si pak uvařila na co jsem měla chuť. Tady je jídlo jednotvárné, do toho řve ten rozhlas, stále mi do pokoje někdo chodí, vše je tady na povel. Koupání je v určitou dobu, když v devět večer nespím, sestry se diví. „Kdybyste chodila dříve spát, nevadil by vám rozhlas ráno, jenže vy ponocujete,“ řekla nedávno jedna z nich. Měla jsem co dělat, abych se chovala slušně a nereagovala jsem.

Vím, že jsem se rozhodla sama. Ale vím, že to byla chyba. Nechtěla jsem být synům takzvaně na obtíž. Ale teď už vím, že taková změna života ve vysokém věku je opravdu náročná na psychiku a každý by si ji měl pořádně rozmyslet. Já jsem možná mohla ještě rok, dva nějak život doma zvládat. Nevím, možná si to jen namlouvám. Ale jsem si jistá, že domovy seniorů jsou perfektní místo pro lidi, kteří mají rádi společnost a organizovanou zábavu. My samotáři a individualisté si v nich zvykáme těžko.

Když jsem dopisovala tento text, nakoukla do pokoje mladá pečovatelka a řekla: „Sluníčko naše, nechcete se jít naučit plést košíčky?“

Já vím, myslela to dobře. Ale já měla v tu chvíli chuť tlouct hlavou do klávesnice.

 

(Autorka si nepřála uvést celé jméno, ale redakce ho zná... Máte také nějakou životní zkušenost, o kterou byste se rádi podělili s našimi čtenáři? Svůj příběh můžete vložit prostřednictvím čtenářského profilu, anebo poslat mailem na adresu i60@i60.cz.)

 

 

 

Zpět do rubriky Zpět na homepage
Váš příspěvek do diskuze:
55 komentářů
Vlasta Nykodýmová
Také řeším tuto situaci, pomalu pracujeme na umístění v tomto zařízení. Já a syn. Bojím se toho, ale nevím jak to řešit jinak, Zdravotní problémy přibývají.
Jarmila Balková
Milá paní, chápu vás, já sama jsem podobný typ a pobyt v podobném zařízení bych asi špatně snášela. Asi je dobré se o režimu přesvědčit dříve, než uděláme ten zásadní krok... Díky za poučení. Držím vám palce.
Marie Macková
Podle mého názoru máte nárok na individualní plán. Rozhlas nevypnete, něco nezměníte, něco byste si vydobýt mohla. Opravdu aktivity jsou nabídka ne povinnost. Většině z nás nedělá dobře, když musí nabídku odmítnout. Přeji Vám, abyste to dokázala bez pocitu sebemenšího pocitu viny. Buďte sama sebou. Jste moudrá statečná paní.
Věra Halátová
Milá paní, naprosto vás chápu. A ta předposlední věta - to sluníčko naše a ty košíky, tak to bych asi také, skutečně, dost dlouho rozdýchávala.
Josef Leškanič
Myslím si, že každý i domově s pečovatelskou službou může si dělat co chce a nemusí se zúčastňovat různých seancí. To bych tak nechtěl a rázně bych jim to sdělil. Nazdar
Eva Kopecká
Přišije knoflík.... skočilo mi samo Prosinec....
Lenka Kočandrlová
E.Kopecká : Prosinec knoflík, to je úplně básnický obrat,avšak málo srozumitelný. 00:36
Jitka Caklová
Zkrátka, "není člověk ten, aby se zavděčil lidem všem".
Jitka Caklová
Vždycky jsem byla sama, neboť jsem do žádné "škatulky nezapadala" a domnívala se že zadružením-se do íčka něco změním. V roce 2015 jsme s manželem zorganizovali setkání v Doksech a bylo to dost náročné. Smršť kritiky, hlavně od některých, kteří tam vůbec nebyli, jsem si zřejmě zasloužila. Nepoučila jsem se a uspořádala ještě několik menších v Českém ráji. Druhé velké setkání v Sedmihorkách, po první části příprav a dojednávání, jsem raději vzdala. Dnes jsem ze stejného důvodu opět sama, nikoliv však osamělá, jako před lety. "Člověk je jako kniha, podle obalu nepoznáš, co má uvnitř."
Lenka Tůmová
Aj aj, také jsem sama sobě nejlepším společníkem . Společnost jiných mám ráda, ale jen na chvíli.
Eva Kopecká
A ty chyby a nesmysly při psaní mobilem....to je náš bonus. Můžeme si bystřit hlavy, co tím chtěl básník říci.
Eva Kopecká
Čtu si tady reakce...jinak děkuji, paní Caklová, ani jsem tu svou reakci moc nepromýšlela, a napsala, jak jsem cítila....a připomněly mi, jak se dcera na základě chtěla zapojit do skautské organizace. Podpořila jsem ji, zajímala ji příroda, byla pro takové zdravé vztahy mezi dětmi, povídaly jsme si o téhle problematice....ovšem narazily jsme hned zpočátku. Zapálená vedoucí oddílu nám vše objasnila, co se dělá, kam se jezdí, a právě v tom měsíci měly holky něco ušít. Už nevím, co to bylo, něco užitečného, ta věc se pak měla k něčemu využít. Dcera..tehdy asi desetiletá...na rovinu řekla, já šít neumím. No může ti trochu maminka pomoct. Maminka je takové dřevo na ruční práce, že je ráda, že prosinec knoflík....pomyslela jsem si, když mi to dcera vyprávěla. Tak jsme se spolu o tom bavily, a došly k názoru, že i kdybych to za ní ušila, kdyby h to tedy uměla, že to snad není o tom, aby všechny holky dostaly povinný ukoltohoto typu? Nevím, jak se s tím popasovaly ostatní holčičky, ale na přísné opakované TO TEDY NEMŮŽEŠ CHODIT, KDYŽ TO NEUŠIJEŠ, dcera řekla, ano, to chodit nemůžu, a skončila, ještě než začala. Není to k tématu, ale je to o té stádnosti. I ve skupině stejných lidí mohou mít jedinci rozdílné názory a měly by ty názory být respektovány. Nemusí každý dělat přece totéž. A nevylučuje to, že si nebude rozumět s ostatními. Je to potíž, když někdo z rodiny onemocní či zestárne a potřebuje častěji pomoct. U pracujících je i půl hodina cesty dost. Než k babičce dojedu či dojdu a než se vrátím. Chvíli posedim, popovídám, poklidím,nakoupím, a jsou z toho třeba dvě tři hodiny. Doma rodina, domácí práce. Cesta do mojí práce a zpátky, k tomu celá pracovní doba, taky někdy člověk musí spát. Řekla bych, že ...a aspoň to vidím u několika známých a kolegyň....lidi dneska myslí docela dopředu. Takže když je ta možnost, vymění být. Koukají babičce do okna v protější ulici, nebo ji mají v přízemí. Uloží našetřené peníze do koupě bytu pro své dospělé dítě. A jsou si užiteční navzájem. Matka přiběhne mladým ohlídat spící miminko, když jdou do kina a mladí zaběhnout s nákupem cestou z práce. Sama vím, jaké to je, pomáhat starému člověku, který bydlí tři kilometry ode mě. Tedy pěšky nebo autobus. Dneska už bych to asi nezvládla, x krát týdně...
Miloslava Richterová
Paní Křapová, vím, že dnes se jedná s klientem, je to zákazník, který si platí služby, samozřejmě jsem se s tím setkala. Klienti, zní mi to studeně, obchodně, zůstala bych prostě u obyvatelé DD jako dřív, sama to píšete.
Libuše Křapová
Paní Richterová, obyvatelé DD a Pečovatelských domů jsou KLIENTI. Pracovala jsem v jednom z těchto zařízení přes deset let ve vedoucí funkci. Je to oficiální název, jsou tak nazýváni v různých ustanoveních, oficiálních smlouvách, dekretech. Jak byste je jinak chtěla nazývat? Protože obyvatelé těchto institucí nejsou pacienti. Jsou to klienti a služby si platí. V našem ústavu se k nim tehdy (už jsem hodně let v důchodu a personál se změnil) přistupovalo opravdu individuálně podle potřeb. Vstávali, kdy chtěli, jídlo nebylo povinné, ale většinou jim chutnalo a tak si na něj chodili, do aktivit je nikdo nenutil, a že jsme jich měli. Vykalo se jim, oslovovali je pane a paní, při vstupu do pokoje jsme klepali. Prostě - jde to, když se chce. I když už byli ležící a zmatení, snažili jsme se jim vyhovět podle jejich dřívějších potřeb - pokud to šlo. Většinou to šlo. Pamatuji, jak nám jedna klientka, u kterté se postupně projevila Alz. nemoc, chtěla odejít na nákup v podprsence a kalhotkách, venku sněžilo. Její vyděšené kamarádky zburcovaly pečovatelky, ty si s ní také neporadily, tak přiběhly pro mne. Paní mi důvěřovala, když jsem jí vysvětlila, že je venku velká zima a náledí, že by mohla upadnout - o oblečení jsem se nezmiňovala -, že jí pečovatelky nakoupí, přikývla a nechala se odvést na pokoj. Protože tuhle situaci znala. Pamatovala si, že pokud bylo venku náledí, obcházeli jsme jednotlivé pokoje a klienty varovali, ať ven nechodí.
Miloslava Richterová
Paní Škopanova tož děkuji ale byl to citát :-)
Lenka Kočandrlová
Zcela chápu to zhnusení obyvatelky DS. Já osobně bych vzala nůž a našla drát,co vede do té uřvané skříňky - a šmik - bylo by ticho hned. Přeci se dá tohle vyřešit jinak, než vyřváváním budíčku a falešnou snahou o pomoc ! Člověk v důchodu si už může jen užívat,nemá nic muset !!! Konečně za život by si měl každý starší obyvatel užít tu pohodu,že si lehne nebo vstane ,kdy se mu zrovna zachce ! Nějaké povinné vstávání patří leda do věznice !!! Co se týče nucení na nějaké aktivity,tak chápu vedení ústavu,že když už platí nějakou sílu na vedení těchto činností, že chtějí,aby se co nejvíc využila. Já osobně bych někoho poslala s pletením košíku do zadele, hladit si pečovatelka může asistenčního psa z kanisterapie. Jsem znechucená,jen to čtu, moc si přeju do něčeho takového se nedostat.
Olga Škopánová
Paní Richterová moje poklona jak jste se zamyslela.
Hana Řezáčová
Paní Krausová, to, co popisujete, je situace, která je v DD každý rok i kvůli chřipce, zákazy návštěv jsou i v nemocnicích - taky jsme kdysi za tatínkem nemohli do LDN, kde byl po zlomenině krčku, dva měsíce ... Je to blbé, ale jde o snahu obyvatele od nemoci ochránit - mnohdy se to nedaří, protože personál jsou taky lidé a viry na ně taky "sedají" ...
Eva Krausová
Jen takový dodatek. Vím jedno, že bych nechtěla žít v žádném domově pro seniory v době Covidu. Byla to šílená doba. Umírali tam lidé, aniž by měli možnost, aby je navštěvovali rodiny. Zcela osamoceni na dlouhou dobu. Museli se nechat povinně očkovat vakcínami, o kterých se dnes ví, jak to s nimi skutečně je... Ač já to tušila už tenkrát a očkovat bych se nenechala. Tak to bych zažít nechtěla a neumím si představit, že bych v takovém domově měla maminku a nemohla za ní na návštěvu. Ač má mamka by myslím do domova ani nechtěla - její byt byl její "království" a já bych se o ní vždy postarala. Nebylo nám to dopřáno, odešla mi příliš brzy v nemocnici.
Hana Řezáčová
Také jsem použila označení "klienti", je to oficiální název pro obyvatele DD ... Jaký by měl být úřední název? Jde přece o houbelec - hlavně, aby se v domovech senioři, babičky, dědečkové, důchodci, staří lidé, lidé v podzimu života, a už mne nic nenapadá :-), kteří nemaji jinou možnost, cítili dobře a bylo o ně také dobře postaráno ...
Miloslava Richterová
Paní Škopánová, právě pro tento výraz mi článek připadá umělý, lidé v podobném zařízení o sobě zpravidla nemluví jako o klientech a asi by paní taky nepsala necitlivě o svém zadku.. Ale je dobře, že článek vede k zamyšlení. ,,Ale teď už vím, že taková změna života ve vysokém věku je opravdu náročná na psychiku a každý by si ji měl pořádně rozmyslet. " Ale jinak poklona, jak se bijete.
Jarmila Komberec Jakubcová
Helenko je velký rozdíl mezi Domovem pro seniory /dříve Domov důchodců/ a seniorským bydlením typu tzv.Pečovák, které máš ty. Paní Vlasta zřejmě je umístěna v Domově pro seniory, kde nemůže mít žádnou nájemní smlouvu , Je vždycky potřeba si zjistit vše o režimech v těchto zařízeních. U nás v Plzni fungují oba typy seniorského bydlení.
Olga Škopánová
Paní Richterová výraz klienti jsem převzala z původního článku takže pláčete na špatném hrobě.
Jitka Caklová
"Peníze až na prvním místě." Je naprosto logické, když na jedné straně vznikne plus, tak na druhé straně se objeví mínus. Nafukovací je pouze balónek.
Helenka Vambleki
Ó, jaké mám štěstí, že bydlím v Domě zvláštního určení, kde mám normálně podepsanou nájemní smlouvu s městským úřadem a za svou bezbariérovou garzonku(28m2) s vlastní venkovní terasou (6m2) platím celkem necelých 5000(nájem, teplo, voda, elektřina, televize, internet, odpady). Platím si jen obědy, chystám si sama snídaně a večeře. I tak mi ještě dost z podprůměrného důchodu zůstane na záliby i cestování. Prošla jsem výběrovým sítem, kritéria jsou víc jak jasná: body za věk 65+, za nemoc, berle, vozík...Je to malá bytovka se 14 byty, každý si tam žije vlastním životem, s vlastním nábytkem, s vlastním režimem a nikdo nám do bytu nemůže vtrhnout, protože máme zvonek a příchozímu buď otevřeme nebo ne. Přes Centrum sociálních služeb je možno si sjednat placené služby: úklid, obědy, nákup, doprovod k lékaři nebo na úřad a podobně. Samozřejmě, kdo je soběstačný, nemusí využívat žádnou službu, nebo jen některou. Navíc máme ve městě seniortaxi, které nás za dvacku odveze k lékařům, do lékáren, na úřad, poštu nebo hřbitov. Nikdo nám nic nenařizuje, nic neorganizuje. Přesto tu bydlíme jako velká rodina, dobrovolně si denně odpoledne hodinku společně popovídáme, vyměníme si už přečtené časopisy, porovnáme letáky, kde je nějaká výhodná akce, dáme si tipy na knížku nebo televizní pořad, zavzpomínáme, posmějeme se, oslavíme narozeniny, svátky. Já jsem maximálně spokojená, el.vozíčkem si dojedu až k bytu, strčím do nabíječky. Nikdo mne nehlídá kolik a kdy spím nebo nespím, či jestli si můžu pozvat někoho na návštěvu a samozřejmě tu můžu mít třeba vnučku i na týden. Moc bych autorce přála, aby se s ředitelstvím DD domluvila na svém režimu.
Jitka Caklová
Souzním s příspěvkem paní Evy 23:22, lépe bych to nenapsala ♥♥♥
Eva Krausová
Tento článek mi mluví z duše. Jsem také spíše samotářka, ač popovídat si s kamarádkou (kamarádem), vyjet si společně na výlet ap., to je v životě také důležité, zvláště pokud člověk už nemá rodiče a nemá děti. Soukromí je pro mne důležité. Mám psího parťáka Robina a ten mi zajistil, že za každého počasí jdu 3x denně ven a i si spolu "popovídáme", občas si vyjedeme na výlet. Pravda, obávám se, co bude, až mi třeba zdraví nebude sloužit tak, abych se o sebe postarala sama. Asi bych raději využila terénní pečovatelku, než být v domově pro seniory. Ač třeba Eva Mužíková bydlí v krásném domově, má pokoj jen pro sebe, o stravu postaráno, i venkovní terasu má a tam bych asi spokojená byla. Dnes jsou ale ceny často v takových domovech tak vysoké, že ne každý si to může dovolit... Představa, že mě ráno obtěžuje rozhlas, který se nedá vypnout, to bych nedala. "Závidím" Evě Hrubé, kde žije - v přírodě. To by se mi líbilo. Mít alespoň chatku a být v přírodě od jara do podzimu. Jana Jase - že byste zvolila sebevraždu, to je ještě více k politování, než žít v takovém domově. Důchod by si člověk měl užít naplno, dokud to jde a ne odcházet z tohoto světa předčasně. Mám kamarádku (bohužel ode mne daleko), která se dozvěděla, že má Parkinsona. Je z toho samozřejmě nešťastná, má obavy, co s ní bude. Žije ve vlastím domku se zahradou s dcerou, má pejska, tak zatím do domova nemusí, nemoc je v počátku. Ale žít s obavami, co s ní bude je myslím horší, než žít v domově s ranním rozhlasem... Já jsem šla do důchodu předčasného po cca 46 letech práce o necelé dva roky. Udělala jsem dobře. Přesto jsem šla o 6 let déle do důchodu, než má maminka. Užívejme ten seniorský čas naplno, dokud to zdraví dovolí. Vždyť je v tom věku veliká svoboda - nic nemuset, vstávat, kdy chceme (ač já vstávám kolem 7hod. už), uklízet, kdy se na to cítíme - o den dříve nebo později je jedno, dát si šlofíka třeba i přes den. Pro mne je důležité být v přírodě, v lese to mi dodává energii. Život v seniorském věku utíká rychleji, než když jsme byli mladí. Tak hledejme v tomto čase spíše ty výhody.
Hana Řezáčová
Jen pro upřesnění - píše se zde např , že někdo je v DD s dalšími dvěma klientkami a důchod na úhradu nestačí, přispívá rodina - ve DD státních, tj. zřizovaných městem nebo krajem, je měsíční platba něco přes 15 tisíc, kdo má průměrný důchod, tak to zaplatí. Plno domovů má pokoje hlavně jednolůžkové ( ty novější), možná jsou s nějakým malým příplatkem, ale průměrný důchod stačí ( domov si automaticky bere příplatek na péči) ...
Miloslava Richterová
Paní Olgo, to jsou citliví a většinou nemocní staří lidé, nechte si ty klienty do cestovních kanceláří.
Miloslava Richterová
Bohužel, paní Slávko, roky přibývají a přijde čas, kdy člověk potřebuje pomoc a péči celodenní. Pečovatelských domů je málo a hlavně jsou drahé, důchod ani sociální příspěvek většinou nestačí a také tu péči o člověka bychom si představovali jinak. Je to složitější. Pokud pečujeme doma, potřebujeme spolupráci s místním lékařem, ale toho dnes ležící člověk, alespoň podle mých zkušeností, vůbec nezajímá. Zajímá to vůbec někoho?
Olga Škopánová
V domovech důchodců žijí většinou desítky či stovky klientů a každý je jiná osobnost, vyžaduje něco jiného a jinak se cítí, jak chcete všem vyhovět?
Slávka Kobylková
Každodenní ranní rozhlas a hlazení po hlavě - tak to dost. Běžte zpět domů, existuje charita, nějak to půjde.
Eva Kopecká
Velice výstižný článek od pro mě sympatické paní. Neznám ji, ale přijde mi blízká. Tím, že se člověk stane....důchodcem, nemocným, pohybově omezeným, tím, že se změní jeho stav, životní a společenské podmínky...přece nepřestane být sám sebou?! Když se vám, musím sedět denně doma a vyčkávat na návrat manžela v zástěře? Tím, že se stanu maminkou, se mám popelit kolem pískoviště a mou jedinou četbou budou kuchařky pro děti? Tím, že odejdu do řádného důchodu, se přihlásím do všech aktivit místního Domů seniorů, budu chodit číst do školek pohádky a se seniory mám jezdit na akce, které mě nezajímaly ani zamlada? Dokud mi to myslí, taky odmítám stát se členkou stáda bez možnosti výběru, bez možnosti vlastní volby. Jestliže vím, kdo jsem, pak snad vím, jaká jsem a co chci. A i když nejsem mladá ani zdravá, mám právo ještě něco od života chtít. chtít. Mám právo lenošit, když se mi chce, proležet půl dne s knížkou, pustit si třeba popadesáté svůj oblíbený film na dvd....mám právo o sobě rozhodovat a právo poslat kamsi lidí, co to se mnou myslí dobře. Velice sympatizují jak s článkem samotným, tak s reakcemi na něj.
Marie Faldynová
U nás máme Dům s pečovatelskou službou. Samostatné byty a kancelář s pečovatelkami. Na aktivity se obyvatelky domlouvají, kdo chce, účastní se. Ono je to těžké, paní si stěžuje, že jí pořád někdo votravuje - ale jak chcete jinak zajistit péči, než mít přehled, co ten člověk dělá a co potřebuje? Kdyby jí nechali omylem ležet po pádu na podlaze, dá je k soudu za to, že se o ni nestarají.
Zdenka Koldová
Také děkuji paní Vlastě za popis vlastních pocitů.Byla bych na tom úplně stejně.Shodou okolností mám ted kamarádku v podobném zařízení,na pokoji jsou tři,denní režim dost podobný,to si nedovedu vůbec představit.A to jí rodina musí ještě přispívat na úhradu pobytu.Když jsem byla před časem několik dní v nemocnici,tak jsme byly na pokoji čtyři,to se ale dalo vydržet s vidinou návratu domů.Je mě téměř 81 let a jsem štastná,že mohu ještě "kopnout motykou a unést kufr na dovolenou",i když motyka je už vylehčená/fis..rs/ a v kufru nejnutnější věci.
Danka Rotyková
Děkuji pisatelce za pravdivé vyjádření svých pocitů. Úplně ji chápu, I moje maminka je silný introvert, v DD není spokojena, bohužel.
Věra Pelikánová
Děkuji vám. Teprve mi dochází, proč se mamince nelíbilo v domově seniorů, když tam byli hodní a měla tam dost známých a spolužáků. Ale byla také samotářka a neměla ráda organizovanou činnost. Sama už začínám přemýšlet nad budoucností, děti jsou daleko. Určitě by mne taky dráždila ta " dobře míněna organizovaná nesvéprávnost."
Eva Mužíková
Po přečtení Vašeho článku jsem se znovu přesvědčila,jaké jsem měla umístěním do zdejšího Domu s pečovatelskou službou štěstí. Píši o tom ve svém článku z ledna 2023 a vše je stále skvělé. Určitě bych se na Vašem místě poradila s rodinou a věřím, že by se jejich rozhovorem s vedením domova hodně zlepšilo. To Vám ze srdce přeji.
Hana Řezáčová
Jistě, doma je doma. Dokud to aspoň trochu jde s pomocí rodiny, případně terénní pečovatelské služby, tak je volba jasná ... Ale, co když už to nestačí, je potřeba celodenní pomoc, např. u onemocnění Parkinsonem, u velmi špatné pohyblivosti, u velmi špatného zraku, u častých pádů atd. atd.? Co pak? Někdy je pobyt v těchto zařízeních nutný a plno klientů je tam v rámci možností spokojených a kvalita života se jim tam určitě díky péči a bezpečí zlepší ... Teď jsem si přečetla, že populaci starší 65 let u nás tvoří 664 125 mužů a 980 711 žen , DD disponují cca 37 tisíci míst, plus nějaké církevní a soukromé tj cca 50 tisíc - takže v domovech je jen malé procento seniorů ... Jó, kdyby to tak šlo přiskotačit domů v 99 s nákupem něčeho hezkého, z výletu nebo z posezení s přáteli, sednout si k televizi - a už nevstát ...
Jana Jase
Oprava ne bankou ale babkou
Jana Jase
Jak já tu paní chápu. To,ze ztratim samostatnost a skončím v něčem takovém je pro mne noční můra.ještě “lepší” varianta být na pokoji ve dvou s cizi bankou. Kdybych si mohla vybrat zvolím sebevraždu
Radmila Coufalová
Ano, přesně takhle to vypadá. A to má paní Vlasta štěstí, že má jednolůžkový pokoj a personál je milý. Ale domov to opravdu není, jen se to tak jmenuje. Musela jsem jsem před dvěma lety umístit tatínka do Domova se zvláštním režimem, po několika letech pečování mě opustily síly. Diagnóza : Parkinson + Alzheimer, obě nemoci již v těžké formě. Nešlo to jinak. Ale přesto...chodím na návštěvy 2x týdně a doma po návratu často uroním slzu, pořád jsem si na tuto situaci nezvykla a trápí mě, že tatínek nemůže dožít doma. A to jsou všechny pečovatelky laskavé, ochotné atd, ale jak jsem začala tak končím. Není to domov.
Irena Mertová
Děkuji za článek, toto je dobré znát...
Miloslava Richterová
Díky za článek na zamyšlení, možná se paní Vlastě jen nepodařilo vybrat ten správný DD, kde by uměli přihlédnout k individuálním potřebám člověka. Věřím, že většinou to ale takto chodí.
Jana Šenbergerová
Děkuji za článek. Pro mě přínosný. Jsem také spíše samotářka, i když zatím spokojená ve dvou.
Naděžda Špásová
Vlasto, jsem na tom podobně, po hlavě by mě pohladila jenom jednou. Nesnáším, když mi někdo organizuje život a už vůbec ne příkazy a zákazy. Na tohle radši ani nebudu myslet. Ale musím si to zapamatovat, kdyby mě nedej bože, něco podobného napadlo. Máte jen dvě možnosti, buď si zvyknout, nebo odejít. Vlastně ještě jednu vymezit těm sestrám prostor, kam mohou zajít a domluvit se s nimi. Tedy pokud jsou schopné to respektovat.
Jitka Caklová
Pro mě je takovým, vzdáleně přirovnáním, íčko. Jsem samotářka, ale naštěstí nemusím soutěžit v různých soutěžích, chodit "do stovky", prostě jen mohu paralelně s íčkem žít svůj život, jak to vyhovuje mně. Pouze s tím rozdílem, že za tyto služby nemusím přímo platit. Z článku mi vyplývá, že ne vždy štěstí přeje připraveným.
Eva Klímová
Měla bych stejný problém jako paní Vlasta . Žiji sama s pejskem a kočičkou , jsem pánem svého času , dělám si co chci , kdy chci , jak chci . Těžce bych se přizpůsobila nějakému stereotypu a společné aktivity a zábavy když někdo pískne bych nedala . Mám ráda svůj klid , ale bůh ví co přijde a kde skončím .
Vlasta Štolůnová
Tak to hlazení po hlavě je, jako by Vám říkala, ,, mlč, dementní hlupačko, my víme nejlépe, co je pro tebe nejlepší”. Ale i vzhledem k tomu, že si připlácíte jednolůžkový pokoj bych řekla, že byste se měla ohradit a s i pomocí rodiny si vymoci, to, co vyhovuje Vám, oni pro Vás nedělají žádnou charitu, Vy si to platíte. Skutečně tyto informace mnou otřásly, připomíná mi to film Přelet nad kukaččím hnízdem.
Antonín Nebuželský
No, taky bych to nesnesl, aby mě někdo cizí organizoval. Úplně stačí manželka. :-) Snad to takhle ještě dlouho vydrží. Stačí mi okolo DD denně chodit.
--- BANNER 9 ---

Vážíme si vašeho soukromí

My a naši digitální partneři používáme na této webové stránce soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami.

Nastavení
Odmítnout vše
Přijmout vše
Nezbytné/funkční

Jedná se o nezbytné cookies, bez kterých by nebylo možné stránky reálně provozovat. Zahrnují např. cookies pro ukládání zvolených nastavení či zapamatování přihlášení.

Vždy aktivní

Analytické

Tyto cookies se používají k měření a analýze návštěvnosti našich webových stránek (množství návštěvníků, zobrazené stránky, průměrná doba prohlížení atd.). Souhlasem nám umožníte získat data o tom, jak naše stránky užíváte.


Marketingové

Používají se pro účely reklam zobrazovaných na webových stránkách třetích stran, včetně sociálních sítí a kontextové reklamy. Jsou přizpůsobeny vašim preferencím a pomáhají nám měřit účinnost našich reklamních kampaní. Pokud je deaktivujete, bude se vám při procházení internetu i nadále zobrazovat reklama, ale nebude vám přizpůsobená na míru a bude pro vás méně relevantní.


Uložit nastavení
Přijmout vše